Emociju atpazīšana. Uzdevums.
Pamēģināsim kopā vienu uzdevumu? Tā mērķis ir atpazīt šī brīža emocijas, saprast, kāpēc tā jūtamies, cik intensīvas ir šīs emocijas un ielikt tās kontekstā, atceroties, kad vēl esam tā jutušies.
Pildi uzdevumu, izejot pēc kārtas katru soli. Vislabāk būs, ja pierakstīsi savas atbildes. Uzdevumam ir četri soļi, katrs savā attēlā, bet pēdējā attēlā emociju vārdnīca - ja nu nevari uzreiz noķert, kā šobrīd jūties, vērts pārlasīt emociju vārdus - kurš ir par tevi?
Caur šādu vienkāršu vingrinājumu varam pamanīt, ka mūsu emocijas ir gan intensīvas, gan informatīvas.
Ja regulāri pildām uzdevumu, varam pamanīt, ka ir izjūtas, kas atkārtojas. Ja bieži jūtos nepamanīts, nenovērtēts, tad ir vērts izpētīt, vai tā ir emocija, kas atspoguļo pašreizējo situāciju vai arī tā izgaismo manu uztveri, manu trauslo vietu. Varbūt abus?
Sanāk, ka caur dažiem teikumiem mēs iegūstam datus par sevi un tos varam pielietot, lai sevi iepazītu. Dažreiz tas vedīs uz kādām pārmaiņām: varbūt arvien vieglāk varēsim sadzīvot ar to, ka esam neērti citiem, kad noturam veselīgas robežas. Varbūt arvien vieglāk varēsim atpazīt attiecības, kurās ir kas pārrunājams, risināms, jo skumjas mums ļauj par to zināt.
Un nav jau tikai neērtās emocijas! Patīkamo emociju apskatīšana ļauj atpazīt, kas mums liek justies vieglāk, drošāk, mierīgāk un turpināt to darīt. Citādi ikdienas skrējienā var gadīties, ka nepamanām, kādas mūsu pašu rīcības mūs stiprina.
Piemērs Nr.1: Jūtu uztraukumu, jo izdevies noturēt savas robežas, pasakot kolēģim, ka neuzņemšos vairs kādus pienākumus. Uztraukumu novērtēju uz 9, varbūt vienlaikus jūtu arī prieku uz 8 un vainas izjūtu uz 7. Ir ok just dažādas lietas vienlaicīgi. Atskatoties uz to, kad vēl tā bijis, varu pamanīt, ka arī citās reizēs, kad izdevies par sevi pastāvēt un sevi aizstāvēt cieņpilnā, laipnā veidā, es jūtu uztraukumu un prieku. Varbūt pamanu, kur sakņojas vainas izjūta - vai man ir ilgstoši sanācis būt vidē, kur savu robežu nospraušana nav ierasta?
Piemērs Nr.2: Jūtu skumjas, jo gribu satikt draugus, bet viņi nevar tikties. Skumjas varam novērtēt uz 7. Līdzīgi bija situācijās, kad jutu atraidījumu, vai šķitis, ka neesmu citu prioritāte. Varu ļaut sev paskumt un mācīties sevi mierināt. Ilgtermiņā būs vērtīgi padomāt, vai šīs ir attiecības, kurās es parasti skumstu? Vai arī citās reizēs ir priecīgi? Vai te ir kaut kas, kas ar draugiem jāpārrunā, vai jāpārdomā savas gaidas?
Ja uzdevums tev izrādās noderīgs, apskaties visu darba lapu komplektu “Emocijas”, tur ir vairāki šādi uzdevumi, kas tev palīdzēs atklāt vairāk par tavām emocijām un, kā tās tev palīdz. Tikai 8eur, spied zemāk, lai apskatītos un nopirktu.