''Tu raudi, lai man liktu justies slikti''
Ja tev ir sanācis kādreiz dzirdēt pārmetumus par savām asarām, vai arī tu ļoti centies citu klātbūtnē neraudāt, jo par to uztraucies, tad gribam tevi nomierināt – patiesa raudāšana ir normāla, veselīga un drošā vidē signalizē citiem, ka tev nepieciešams atbalsts un rūpes. Tā kopumā ir laba lieta.
Problēma rodas, ja citi uztver raudāšanu kā nepatiesu un manipulatīvu. Tātad, interpretē asaras kā rīku, lai dabūtu kaut ko, kas nepienākas. Pat, ja tavs raudiens ir īsts un tur nekā manipulatīva nav, ja otram cilvēkam ir gadījies atkal un atkal sastapties ar citiem, kuri raud, lai izvairītos no savas vainas atzīšanas, lai neuzņemtos atbildību u.tml., tad, diemžēl, var gadīties, ka arī tava raudāšana tā tiek interpetēta.
Tikai tu pats zini, vai raudiens izlaužas pats, vai esi dzīves laikā iemācījies, ka, ja raudi, tad tevi mierina un esi varējis izvairīties no kādas nepatīkamas situācijas. Cilvēkiem, kuriem grūti ar emocijām, citu asaras ir ļoti grūti izturēt un tā var gadīties, ka iemācāmies, ka ar raudāšanu varam šo cilvēku kontrolēt. Tad noteikti vērts apdomāties, vai nemitīga izvairīšanās no konfliktiem ar mērķtiecīgu raudāšanu, tev īstenībā noder. Vai nesanāk tā, ka tas kavē veidot dziļas, drošas attiecības?
Taču, ja tavs raudiens tur vienkārši ir, bet citi cilvēki vai tu pats sev to pārmet, tad vērts atcerēties, ka asaras ir pilnīgi normāla, pat noderīga lieta. Ja sastopies ar atraidījumu, jo raudi, vari mēģināt atklāti izrunāties ar otru, ka šobrīd tev vienkārši vajag paraudāt, ka tā tavas emocijas, tava galva strādā, ka grūtos brīžos, kad ir daudz intensīvu emociju, tev ļoti nāk raudiens. Apstiprini, ka joprojām gribi runāt, ka esi gatavs turpināt risināt konfliktu vai grūto situāciju, bet tev vajag brīdi, lai izraudātos. Ja tās ir personīgas, tuvas attiecības, tad, iespējams, vari lūgt atbalstu – apskāvienu vai rokas saspiedienu, ja tas tev nepieciešams.
Tu nevari mainīt to, ko otrs cilvēks varbūt jau pieredzējis - ka asaras var būt manipulatīvas. Tu vari uzticēties savām emocijām, savām vajadzībām un patiesi ar to dalīties.
Atsauces:
Gračanin A, Bylsma LM, Vingerhoets AJ. Is crying a self-soothing behavior?. Front Psychol. 2014;5:502. Published 2014 May 28. doi:10.3389/fpsyg.2014.00502
van Roeyen I, Riem MME, Toncic M, Vingerhoets AJJM. The Damaging Effects of Perceived Crocodile Tears for a Crier's Image. Front Psychol. 2020;11:172. Published 2020 Feb 18. doi:10.3389/fpsyg.2020.00172
Vingerhoets, A.J.J.M., van de Ven, N. & van der Velden, Y. The social impact of emotional tears. Motiv Emot 40, 455–463 (2016). https://doi.org/10.1007/s11031-016-9543-0