Konflikti ir neizbēgami
Iespējams, ka arī tu ilgojies pēc pasaules, kurā vairs nebūtu konfliktu un visi mierīgi sadzīvotu viens otram blakus. Tā nav slikta doma, taču lieta sekojoša - konfliktiem ir reputācijas problēma. Kopumā tie nav nekas slikts, vienkārši bieži vien mums nav ne jausmas kā strīdēties tā, lai nenodarītu otram pāri un tiktu pie produktīva rezultāta. Jā, konflikti var būt produktīvi, jo tie palīdz mums atrisināt problēmas, tikt pie jauniem risinājumiem.
Tā nav tava pieredze? Pilnīgi ticami.
Varbūt mums iemācīts, ka konflikti ir slikti, tāpēc no tiem izvairāmies, bet tie mūs tāpat nez kāpēc panāk (jo problēmas jau nekur nepazūd), vai arī varbūt tieši otrādi - mēģinām aktīvi un skaļi uzreiz visu risināt un izrunāt, bet konflikti eskalē, nemazinās. Iespējams, augot pasaulē, kur strīdēties var nozīmēt tik dažādas lietas kā pilnīgu izvairīšanos, mēģināšanu ''uzvarēt'' vai sabrukšanu asarās konfliktu priekšā, mums vienkārši nav bijis iespēju atklāt, ko mums konflikti var dot.
Lasi vairāk par konfliktiem “TIEK“ žurnālā
Angliski ir termins people pleasing - runa ir par tādu uzvedību, kad izmisīgi pielāgojamies citu vajadzībām gandrīz neatkarīgi no konteksta. Kāpēc tā darām?
Vai pamani, ka lasot attiecību padomus viss liekas pašsaprotami, bet konfliktu karstumā atkal un atkal noreaģē kā parasti? Vai varbūt esi attapies, ka strīdos saki tos pašus teikumos, ko tavi vecāki? Ko galu galā darīt, kad ar partneri novēroju uzvedību, kas nāk no vecākiem? 3 konkrēti, īsi padomi kā mainīt savas automātiskās reakcijas un tā uzlabot savas attiecības.
Ne visos gadījumos reliģiskās un garīgās kopienas izpauž sevi to labvēlīgākajā iespējamajā veidā. Lasi par domstarpībām psiholoģes Daigas Katrīnas Bitēnas rakstā.
Ko tieši darīt konflikta laikā, lai tas būtu pēc iespējas produktīvāks un ar mazāk kritušajiem? To, kas tālāk rakstīts, vari pārdomāt savu attiecību kontekstā un…
Tātad, ko darīt, lai konflikti būtu retāki un kopumā mierīgāki, mazāki. Sākumā jāsaprot, kāds ir konflikta mērķis. Mūsu mērķis konflikta risināšanā ir mazināt barjeras un nonākt līdz kopīgai izpratnei. Mērķis ir konkrētās attiecības turpināt, ja iespējams, bez…
No domstarpībām attiecības pilnībā nevar un nemaz nevajag izvairīties - izvairīšanās no konfliktiem nav ilgtermiņa attiecībās derīga stratēģija. Bet šobrīd, mums svarīgi saprast, ka no daļas konfliktu varētu izvairīties, ja mēs prastu…
Konflikti nevienam nepatīk. Tas ir normāli. Tie apdraud mūsu pašsajūtu, mūsu ikdienu, mūsu attiecības. Attiecības, kurās ir daudz konfliktu, ir haotiskas, neprognozējamas, nepatīkamas. Ja vien varētu nestrīdēties nemaz… Bet attiecības, kurās konfliktu nav…
Vai tu zini, kas notiek ar tavām smadzenēm, tavu ķermeni konflikta laikā? Pat, ja tu esi ārēji vissavāktākais cilvēks, tavs ķermenis konfliktu atpazīst kā apdraudējumu…
Noderīgi nošķirt konfliktu un problēmas kā dažādus jēdzienus. Problēma ir nepatīkama, nevēlama situācija vai notikums, kura kaut kā jārisina, bet…