Tiek veidotais saturs ir kvalificētu, izglītotu speciālistu un pieredzējušas komandas plānots, veidots, pārskatīts. Tiek ir droša vieta, kur saņemt psiholoģisko atbalstu un pierādījumos balstītu informāciju kritiski domājošiem cilvēkiem

Vai var mainīt savu personību?

Vai var mainīt savu personību?

Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.

Vai var mainīt savu personību?

Dažkārt redzam reklāmas, kur skaisti cilvēki mūs mēģina pārliecināt, ja darīsim X, tad mēs pilnīgi izmainīsimies, beidzot būsim motivētāki, pievilcīgāki, draudzīgāki, smaidīgāki un galu galā laimīgāki. Tas uzrunā interesantu jautājumu - cik lielā mērā personība ir maināma?

Jāsāk ar jautājumu, vai personība ir iedzimta?

Jā un nē. Mūsdienās pētījumi norāda, ka vidēji 40-50% no individuālām atšķirībām personības iezīmēs izskaidro iedzimtība (piem., Borkenau, Riemann, Angleitner, & Spinath, 2001; Bouchard & McGue, 2003; Jang, Lievesley, Angleitner, Riemann, & Vernon, 2002, kā minēts Perepjolkina, 2014). Tas nozīmē arī, ka otra “puse” personības tātad nav iedzimta. Tā attīstās dzīves laikā - tas atkarīgs, piemēram, no tā, kā mūs audzinājuši vecāki, ko slavējuši vai rājuši skolotāji, cik drošā apkaimē augām un nobriedām, ar kādiem stresainiem notikumiem saskārāmies utml. Mēs esam adaptīvas būtnes un pielāgojamies saviem apstākļiem. Piemēram, ja mūsu vide ir bijusi objektīvi nedroša, ir pilnīgi normāli, ka paļāvāmies uz savu spēju monitorēt apkārtni, identificēt briesmu riskus, ātri ”nolasīt” savus tuviniekus - tas, iespējams, nostiprinājis mūsos personības pusi, kas saistīta ar neirotismu, emocionalitāti, trauksmainību. Un līdzīgi ar citiem personības aspektiem.

Nu jau ir vispārzināms, ka personības iezīmes ļauj prognozēt cilvēka uzvedību, un tās ir saistītas ar vairākiem cilvēka darbības un sociālās adaptācijas aspektiem, ieskaitot profesijas izvēli, noslieci uz pozitīvām vai negatīvām emocijām, vispārējo apmierinātību ar dzīvi un laimes izjūtu.

Pilno rakstu lasi abonējot šeit vai nopērkot žurnāla piekto numuru.

Tuviniekam depresija, kas man jādara

Tuviniekam depresija, kas man jādara

Kognitīvi biheiviorālā terapija

Kognitīvi biheiviorālā terapija

0