"Kas tev mēnešreizes?" PMS, PMDS stigma, simptomi, ārstēšana
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Vai tu zini, ka tuvojas mēnešreizes, jo jūties drausmīgi, daudz raudi, varbūt dusmojies uz tuviniekiem, nevari pastrādāt? Bet tad, kad mēnešreizes beigušās, atkal viss ir normāli? Iespējams, vērts iepazīties ar PMS “skarbo versiju” PMDS. Šīs ir ciešanas, kuras var mazināt.
Kas ir PMS
PMS jeb premenstruālais sindroms ir emocionālas un fiziskas nepatīkamas sajūtas pirms mēnešreizēm, kas parasti beidzas ar mēnešreižu sākšanos. Tā galvenā pazīme ir laiks, kad sieviete piedzīvo simptomus.
Sadzīviski PMS ir pārprasts un tiek lietots ar nodomu ignorēt sieviešu ķermeniskās pieredzes, emocijas vai tās diskreditēt. “Tev laikam mēnešreizes/Kas tev drīz mēnešreizes, ko tu ņemies”. PMS tad kļūst par argumentu un apliecinājumu sievišķībai kā neloģiskai, neprognozējamai, histēriskai. Varbūt gadījies dzirdēt, ka arī vīriešiem, kuri bijuši aizkaitināti, kāds “jokojoties” pārmet mēnešreižu sākšanos. Vēsts ir skaidra - man tavas emocijas ir neērtas, normāli cilvēki tā neuzvedas. Sieviešu pieredze ar menstruāciju ciklu nemazina viņu intelektu vai spriestspēju. Un vīrieši drīkst just un izrādīt emocijas, protams!
Būtiski par PMS un PMDS runāt arī tāpēc, ka daudzām sievietēm kopš agra vecuma iemācīts, ka ar mēnešreižu sāpēm vajag vienkārši sadzīvot, tās esot normālas. Mūsdienās arvien vairāk atklājas, ka tā ir bīstama ziņa. Sieviešu sāpju ignorēšana noved pie traģiskām un pat letālām sekām.