Kuri ir labākie personības testi un kāpēc tas nav Myer-Briggs (MBTI)
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Ir normāli gribēt saņemt atbildes uz jautājumiem “kas es esmu, kā citi mani redz, kā es atšķiros no citiem, kas manī ir īpašs, kāda šitam jēga…”. Un ir visnotaļ patīkami tās iegūt no avota, kas runā tieši, skaidri, bez šaubām un atrunām “nē nuu var jau būt visādi”. Tas arī skaidro, kāpēc nezinātniski testi dažreiz šķiet precīzi un kāpēc cilvēkiem patīk horoskopi vai astroloģija. Tie dod skaidru, konkrētu un nereti arī mierinošu vēstījumu.
Sociālajā psiholoģijā šo apraksta interesants fenomens, saukts par Bārnuma efektu, kas pirmo reizi aprakstīts jau pagājušā gadsimta vidū (Forer, 1949). Bārnuma efekts ir tendence ticēt personību aprakstošai informācijai, lai gan tā ir tik vispārīga, ka varētu tikt attiecināta uz jebkuru cilvēku. Piemēram:
- Tev ir vajadzība pēc citiem cilvēkiem.
- Tevī ir liels nepiepildīts potenciāls, kuru vēl neesi izmantojis.
- Ārēji tu visu kontrolē, bet tevī iekšā mīt raizes un nedrošība.
- Reizēm tev ir nopietnas šaubas, vai esi pieņēmis pareizo lēmumu īstajā laikā.
Jūs jau droši vien pamanījāt, ka tās ir pieredzes vai izjūtas, kuras kādā dzīves brīdī raksturo katru domājošu cilvēku, jo apraksta cilvēka pamatvajadzības. Katrs mēs esam īpašs, bet arī tāds pats, kā citi apkārt. Sekojoši mums ikvienam ir vajadzība pēc saiknes, pašaktualizācijas, drošības, mēs visi kādreiz raizējamies.
Ir pavisam normāli justies uzrunātam, to lasot, tomēr tas nenozīmē, ka testi, kur tādi un līdzīgi apgalvojumi tiek izmantoti, var pilnvērtīgi, detalizēti izpētīt mūsu personību.
Kā tad ar plaši lietoto Myer Briggs (MBTI)?
Personālvadībā kādu laiku populārs bijis tests MBTI jeb Myer Briggs, kurš it kā izdalot 16 personības tipus.