Cik daudz domāt un runāt par pandēmiju ir normāli?
Gribēt aprunāties ar tuvajiem vai ierakstīt sociālajos tīklos, ka tevi sadusmo ierobežojumi vai citu cilvēku attieksme, ir pilnīgi normāli un pat noderīgi. Tas ļauj izventilēt emocijas, dalīties savos pārdzīvojumos, nejusties vienam. Ja šī tēma pārņem ēteru atkal un atkal, vērts sev pajautāt: Vai jūties labāk pēc šīm sarunām, ierakstiem, domām? Ja ne, vai neesi sācis ruminēt?
Var šķist, ka domāt daudz=vajadzīgi un kvalitatīvi, lai gan patiesībā tas mums var darīt pāri. Ruminācija ir malšanās domās. Kad pastāvīgi, intensīvi atkal un atkal domājam par vienu un to pašu. Kad zūd skaidras galvas sajūta. Ruminācija uztur trauksmi un saistīta ar nomāktību. Iespējams, tevi ilgstoši nepamet sajūta ''bet es nevaru nedomāt!''. Lielai daļai no mums neviens nav iemācījis, kā regulēt savas emocijas. Tad ir pavisam normāli it kā iestrēgt grūto izjūtu apburtajos lokos. Emociju regulācija ir prasmju kopums, kas ļauj mazināt grūtās izjūtas, atkopties un virzīties tālāk. Tās ir prasmes, kuras noderētu katram.
Ko darīt tad, ja tu jau ruminē:
1.Nosauc, ko tu jūti. Emociju vārdus, nevis ''visi ir stulbeņi''. Ieelpo, izelpo un saki sev: Es jūtos ______, jo _______. Ir normāli tā justies.
2.Pieraksti savas domas uz papīra, sakārto tās loģiskā ķēdē un lapu noliec plauktā.
3.Pārslēdz domas. Piezvani kādam, lasi grāmatu, skaties seriālu, spēlējies ar suni.
4.Ieplāno laiku, kurā ļaut sev uztraukties, ruminēt, pārcilāt visu. Piemēram, 15min ik dienu vai 1h nedēļā terapijā.
Ja te atpazīsti sevi vai kādu tuvinieku: mūsu darba lapas ''Emocijas'' var palīdzēt sevi izvilkt no ruminācijas. Dažādi uzdevumi, caur kuriem skrienošās domas strukturēt un sākt apgūt emociju regulācijas prasmes. Darba lapas var tikt izmantotas atkārtoti. Tās maksā 8eur un ir lielisks resurss darbam ar sevi. Vairāk par darba lapām vari lasīt šeit.