Problemātiska alkohola lietošana nav tikai alkoholisms
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Kur ir robeža starp alkoholu kā pieņemamu, šķietami nekaitīgu dzīves un svētku sastāvdaļu un alkoholu kā veselību apdraudošu problēmu? Vai šī robeža ir skaidri saredzama? Diemžēl nē – alkohola lietošanas normalizēšana mūsu sabiedrībā apgrūtina atpazīt tā negatīvās sekas un jau problemātiska lietošana bieži tiek uztverta kā nekaitīga.
Mēs esam pieraduši domāt, ka problēma ar alkohola lietošanu ir tikai tad, kad ir izveidojusies atkarība, taču tas ir pats pēdējais, galējais solis, un problemātiska alkohola lietošana ir daudz plašāk izplatīta un ignorēta, jo tās normalizācija ir izplatījusies ne tikai klientu, bet arī dažādu speciālistu vidū. Darbā ar klientiem to identificēt un uzrunāt agrīni ir ļoti būtiski.
Alkohols bieži tiek lietots, lai iekļautos starp pārējiem, lai atraisītos un kopumā – lai īstermiņā justos labāk. Alkohola lietošana saistās ar jautrību, tradīcijām, prestižu un pat panākumiem. Tas vērojams filmās, seriālos, reklāmās, influenceru postos, un ir patiesi grūti no tā izvairīties. Labs vīns pie vakariņām, alus Jāņos un šampanietis, svinot uzvaras, panākumus un citus svētkus! Tas izklausās tik pašsaprotami un nekaitīgi, tomēr kādam, kam alkohola lietošana jau kļuvusi vai kļūst problemātiska, šī romantizācija ir vēl viens apstiprinājums, ka alkoholu lietot ir nekaitīgi.