Kā labāk atbalstīt cilvēku, kurš noveco?
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Kāds no “Tiek” lasītājiem uzdeva jautājumu, ko darīt un kā komunicēt ar vecāka gada gājuma cilvēkiem, kas mēdz pacelt balsi, ir viegli aizkaitināmi un ātri apvainojas? Kad jāvelk robeža, bet kad jāatbalsta vecāka gada gājuma cilvēki?
Nesen pētījumā “Vieni bet kopā? Vientuļi dzīvojošo senioru digitālā (ne)vienlīdzība, rūpes un starppaaudžu attiecības” (turpmāk - EQualCare), kurā es strādāju ar cilvēkiem vecumā virs 60 gadiem, saskāros ar cita veida jautājumiem: kāpēc jaunie mūs nesaprot? Kāpēc viņi nesaprot, ka arī novecos un nevarēs to, ko var šobrīd? Kāpēc viņi mūs neciena un neņem vērā mūsu vajadzības?
Pētījumā EQualCare aplūkojām, kā cilvēki vecumā virs 60, kas dzīvo vieni, mijiedarbojas ar digitālajām tehnoloģijām. Tomēr intervijās daudz apspriedām novecošanās nozīmi un tās ietekmi uz cilvēku pasaules uztveri. Lai arī paši vecāka gada gājuma cilvēki uzsvēra, ka vecums ir individuāls process - kur vienam ilgstoši izdodas saglabāt dzīvesprieku un labu fizisko formu 90 gados, tur citam ir virkne fizisku un garīgu saslimšanu jau 60. Tāpat Pasaules veselības organizācija atzīst, ka cilvēki, novecojot, nav homogēna grupa, tie piedzīvo vecumu atšķirīgi un tiem ir dažādas vajadzības.