Tiek veidotais saturs ir kvalificētu, izglītotu speciālistu un pieredzējušas komandas plānots, veidots, pārskatīts. Tiek ir droša vieta, kur saņemt psiholoģisko atbalstu un pierādījumos balstītu informāciju kritiski domājošiem cilvēkiem

Ēšanas traucējumi vīriešiem

Ēšanas traucējumi vīriešiem

Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.

Ēšanas traucējumi var būt visiem cilvēkiem, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, seksualitātes. Taču, ja esam pieraduši saredzēt ēšanas traucējumus tikai sievietēm, tad var būt noderīgi palūkoties uz to, kā ēšanas traucējumi izpaužas vīriešiem. Lasi psiholoģes Zanes Gulbes rakstā.

Ēšanas traucējumu (turpmāk tekstā - ĒT) joma nepārtraukti attīstās un viens no svarīgākajiem šīs attīstības elementiem ir ļoti nepieciešamā izpratne par to, cik daudzveidīgi var izpausties ĒT simptomi. Vēsturiski zēniem un vīriešiem šajā jomā nav pievērsta pietiekama uzmanība, veidojot uzskatu, ka ĒT vīriešiem ir reti sastopami. Tas varētu būt saistīts ar to, ka pētījumi, kas veltīti ĒT, galvenokārt vērsti uz sievietēm.

ĒT vīriešiem pirmo reizi tika konstatēti 1689. gadā, kad angļu ārsts Ričards Mortons aprakstīja divus aroreksijas (anorexia nervosa) gadījumus, no kuriem viens bija vīrietim. Neskatoties uz to, ka vēsturiski ĒT gan pirmajos, gan vēlākajos pētījumos tika konstatēti arī vīriešiem, kopumā mazāk kā 1% no visiem ĒT pētījumiem ir veltīti tieši vīriešu izlasei. Līdz ar to uz ĒT raugās caur sieviešu prizmu. Nacionālā vīriešu ar ĒT asociācija (NAMED) ziņo, ka apmēram 25% līdz 40% cilvēku ar visiem ĒT ir vīrieši. Daudzi pētnieki uzskata, ka mūsdienās novērojamie vīriešu ĒT ir tikai aisberga virsotne un pieaugošā ĒT atpazīšana vīriešiem liek domāt, ka mēs pieredzēsim vīriešu ĒT gadījumu statistisku pieaugumu, atklājot aizberga neredzamo daļu.

ĒT ir veselībai bīstami un var ietekmēt katru ķermeņa orgānu sistēmu. Apsēstība ar diētām un fiziskām aktivitātēm var izraisīt nopietnu un pat dzīvībai bīstamu ietekmi uz fizisko veselību, kas prasa steidzamu ārstēšanu. Taču tas ne vienmēr tā ir. Ir arī iespējams būt fiziski veselam, vienlaikus izjūtot nopietnas garīgas ciešanas saistībā ar uzturu, fiziskām aktivitātēm un neapmierinātību ar ķermeni.

Pilno rakstu lasi abonējot šeit vai nopērkot žurnāla otro numuru.

Narcistiski vecāki

Narcistiski vecāki

Rīks - iekšējais kritiķis

Rīks - iekšējais kritiķis

0