Žurnāls ''TIEK'' Nr.10
Žurnāls ''TIEK'' Nr.10
Kā ikdienā ieviest vairāk fizisko aktivitāšu. Uzzini,ko saka zinātne - kā var sākt izbaudīt kustības? Kā padarīt kustību par ieradumu, vai jāsporto vismaz stundu un ja ne, cik tad ir pietiekami, uzzini, kā uzreiz nepadoties un kāpēc cilvēkiem kopumā ir tendence no fiziskām aktivitātēm izvairīties. Raksta Klāvs Ēvelis, sporta zinātņu maģistrs.
Kāpēc sieva negrib seksu. Kādiem pāriem ir sekss? Sociālantropoloģe Māra Laizāne raksta par to, kas raksturo tādus pārus, kuriem ir augsta seksuālā apmierinātība. Izrādās, tam ir saistība ar taisnīgumu. Un ko tad darīt, lai savās attiecībās tā būtu.
Pielāgoties dzīvei ar hronisku slimību. Hronisko slimību ir daudz un no psiholoģiskā viedokļa to definēšana ir komplicēta. Ko par to rāda pierādījumu bāze, lasi klīniskās un veselības psiholoģes Marlēnas Vidmanes rakstā:kādi ir trīs tipiski izaicinājumi, sadzīvojot ar hronisku slimību;kāda ir saslimšanas ''zelta maliņa'' un kur to meklēt;kādas ir cilvēka identitātes un slimības attiecības un ko tad galu galā darīt, lai slimību pieņemtu.
Negatīva psihoterapijas pieredze no klienta perspektīvas. Meta analītisks pētījumu pārskats izgaismo iezīmes, kas raksturo negatīvu, pat kaitējošu psihoterapijas pieredzi.
Astroloģija - pievilcīgi, bet vai uzticami? Ilze Vardanjana raksta par to, kāpēc astroloģija nav uzticama, cik lielā mērā astrologi pārvērtē savas spējas būt precīzi un meklē atbildi uz jautājumu, kāpēc tad cilvēkiem astroloģija ir tik svarīga un palīdzoša.
Kauns. Nosodošas domas par sevi un vēlme izzust. Kauns ir kompleksa sajūta, kas sadarbojas ar riebumu, dusmām, vainu, bailēm. Kā pārvarēt toksisku kaunu, kā tam stāties pretī ikdienā un kā traumēta psihe sevi sargā, izmantojot kaunu? Raksta klīniskā psiholoģe un psihoterapijas speciāliste Inese Strautiņa.
Vai paaugstinājums būs laime? Ko saka pierādījumu bāze, cik lielā mērā paaugstinājums tiešām veicina labizjūtu par dzīvi. Ko darīt darba devējiem un ko darba ņēmējiem? Cik ilgi pēc paaugstinājuma darbā cilvēkiem saglabājas augstāka apmierinātība ar dzīvi un darbu? Kā tas saistīts ar algas pielikumu? Cik daudz jāpieliek pie algas, lai tas sasniegtu tādu pašu neatkarīgu apmierinātības palielinājumu kā paaugstinājums?
Mīts ''Kādreiz jau tā nebija''. Vai tiešām cilvēki kādreiz gan drosmīgi izturēja un pašnāvību, depresiju un visa cita nebija un mēs tagad esam tādi vāji, jūtīgi? Lasi Māras Laizānes rakstu, kas pieskaras dažādiem mītiem par ''mūsdienu mentāli slimo sabiedrību''. Rakstā lasi par to, kā Jāņa Poruka ārsts 1911.gadā publicēja grāmatu par Poruka slimības gaitu, uzzini par pašnāvību statistiku (vai tagad tiešām to ir vairāk?) un citus interesantus datus.