Drošības plāns

Drošības plāns

€0.00

Pašnāvības drošības plāns ir psiholoģiska atbalsta rīks, kas ļauj nonākt pie uzvedības taktikām un atbalsta resursiem, ar kuru palīdzību varam sev vai kādam citam palīdzēt grūtā brīdī.

Lejuplādējot to, tu saņemsi pdf failu, kuru ieteicams izprintēt, aizpildīt un turēt pieejamā vietā. Kad vajadzīgs, to var paņemt un secīgi pēc kārtas īstenot. Plāna mērķis ir stabilizēt intensīvās izjūtas.

Drošības plāns ietver 5 punktus, šeit seko instrukcija:

1.Kas norāda, ka man ir slikti
Šajā punktā pieraksti visas lietas, kas norāda, ka tev ir slikti, iet grūti. Piemēri: varbūt tu daudz guli, neēd, varbūt neej dušā, daudz apreibinies, bieži raudi vai domās ‘‘aizpeldi’’ un ir grūti fokusēt uzmanību, iespējams, tavās domās dominē nāves temats, varbūt nesatiec tuviniekus un neatbildi uz ziņām. Katram šīs lietas var būt atšķirīgas un kāda viena pazīme pati par sevi, protams, nenozīmē, ka esam pašnāvības briesmās. Tomēr ir svarīgi pamanīt tieši savas individuālās pazīmes, kas norāda, ka palicis sliktāk. Tas ļaus saprast, kad ir jāķeras pie nākamajiem drošības plāna punktiem.
2.Ko es varu darīt, lai pārslēgtu domas
Pieraksti tās darbības, kas neprasa daudz piepūles, bet tās vari veikt viens pats un tās palīdz pārslēgt domas. Piemēri: atvērt logu un izvēdināt istabu, padzert tēju, ieritināties mīkstā pledā un paskatīties kādu zināmu filmu, nodarboties ar kādu vaļasprieku, ieiet dušā u.tml. Kad ir grūti, izdari vienu lietu, pagaidi 3 minūtes un dari nākamo. Mērķis ir darīt lietas, kas novērš domas un tādējādi palīdz mazināt intensīvās emocijas.
3.Ko es varu darīt ar citiem
Pieraksti tos cilvēkus (viņu vārdus) un aktivitātes, kuras vari darīt kopā ar cilvēkiem. Šeit var pieminēt arī savu psihoterapeitu, psihologu, kuram dot ziņu, ka ir palicis smagi. Tāpat te noderīgi ierakstīt sarunu ar krīzes tālruni 116123. Padomā par cilvēkiem savā dzīvē - kādas lietas ar viņiem kopā tu varētu darīt?
Piemēri: Ar Annu iziet satikties parkā. Ar mammu parunāt pa telefonu par viņas puķēm. Ar Kristapu paspēlēt videospēles.
4.Kā man pietrūktu, ja manis te nebūtu
Pieraksti lietas, kuras tev būtu žēl nekad vairs nepieredzēt, nedarīt, nejust. Pat smagākajos gadījumos ir vismaz dažas lietas, kuru tev tomēr trūks. Piemēri: Mans suns. Manu draugu smiekli. Mana mīļākā taciņa, ejot uz darbu. Brokastu kafija.
5.Kā padarīt savu vidi drošāku
Pieraksti veidus, kā vari sev sniegt drošu vidi. Varbūt vari atdot kādas bīstamas lietas glabāšanai citiem. Varbūt vari doties uz vietu, kur būsi drošībā. Pašnāvības notiek vienatnē - svarīgi smagā brīdī nepalikt vienam. Ja tuvinieku vidū nav tādu cilvēku, kas spēj tevi adekvāti atbalstīt, dodies uz sabiedriskām vietām, kur ir cilvēki - veikals, parks, tirgus.

Ja jūties smagi, zvani 116123 jebkurā diennakts stundā uz emocionālā atbalsta tālruni, kas ir paredzēts atbalsta sniegšanai tādās situācijās, kā tavējā.

Ja tu vai kāds tuvinieks esat briesmās, meklē palīdzību, zvanot 112.

Vairāk par Latvijā pieejamiem bezmaksas atbalsta resursiem krīzē lasi šeit: https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2020-12/bezmaksas_palidziba_krize_2.pdf

Vēlme izzust, nebūt, beigt dzīvi ir depresijas simptoms, to ir vērts apzināt un risināt ar kvalificētu speciālistu (psihologu, psihiatru, ārstu-psihoterapeitu, psihoterapijas speciālistu) palīdzību.

Dod sev iespēju saņemt atbalstu un dod iespēju citiem tevi atbalstīt. Tavas sāpes ir pelnījušas mierinājumu.

Add To Cart