Kā ikdienā ieviest vairāk fizisko aktivitāšu
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Ikdienas kustība un sports ir svarīgi veselīga dzīvesveida pamati. Gan informatīvas kampaņas, gan ārsti un citi profesionāļi mums stāsta, cik nepieciešama ir kustība un sports. Tomēr, apmēram 60% Latvijā aptaujāto iedzīvotāju strādā no mājām vai uz darbu brauc ar automašīnu. Tikai 11% nodarbojas ar zemas intensitātes fiziskām aktivitātēm, un 3% ziņo, ka nodarbojas ar intensīviem fiziskiem treniņiem. Vispirms jāmin, ka fiziskās aktivitātes un sports nav sinonīmi. Par fiziskām aktivitātēm var saukt jebkāda veida muskuļu kustību, kas patērē enerģiju, piemēram, iešanu uz veikalu, pastaigu pa parku, sportošanu un tamlīdzīgi. Savukārt sportošana (angliski exercise) ir strukturēta un plānota aktivitāte, kas visbiežāk tiek veikta atkārtoti un ar mērķi uzlabot veselību vai fiziskās spējas. Šī raksta kontekstā tiks izmantots jumta termins "fiziskās aktivitātes", kas ietvers gan vienkāršas aktivitātes, piemēram, pastaigas un riteņbraukšanu, gan arī visa veida sportiskas aktivitātes.
Saprotot, ka fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas, kādēļ tik maz cilvēku tās veic? No evolūcijas skatupunkta fiziskās aktivitātes nav adaptīvas jeb nav nepieciešamas, lai izdzīvotu, tādēļ mums ir tendence no tām izvairīties un lieki netērēt enerģiju.
Savukārt pētījumos visbiežāk kā barjeras, lai uzsāktu fiziskās aktivitātes tiek minēti trīs faktori:
Laika trūkums – ikdienas rutīna un grūtības atrast brīvu laiku, lai ieviestu regulāras fiziskās aktivitātes.
……………………………………..
Ieradumu veidošana. Esam sākuši kustēties, bijuši pāris pastaigās vai sporta treniņos. Ko darīt tālāk? Tagad sākas grūtākā daļa – nostiprināt šo jauno uzvedību un padarīt to par ilgtermiņa ieradumu. Ik pa laikam nākas dzirdēt frāzes kā "saņemies" vai "ir tikai jāiet un jādara", bet ko tas īsti nozīmē – saņemties un darīt? Cik tālu mēs varam tikt tikai ar saņemšanos?
Pilno rakstu lasi abonējot šeit