Tiek veidotais saturs ir kvalificētu, izglītotu speciālistu un pieredzējušas komandas plānots, veidots, pārskatīts. Tiek ir droša vieta, kur saņemt psiholoģisko atbalstu un pierādījumos balstītu informāciju kritiski domājošiem cilvēkiem

Supervīzija - profesionāls atbalsts

Supervīzija - profesionāls atbalsts

Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.

Supervīzija ir konsultēšanas forma, kuras centrā ir cilvēks un viņa darba dzīve. Tā veicina pašrefleksiju un mācīšanos no savas pieredzes un var noderēt jebkuras jomas profesionālim. Sevišķi svarīga tā ir palīdzošo un konsultējošo profesiju pārstāvjiem supervīzija, lai risinātu savus izaicinājumus un turpinātu strādāt klientu interesēs.

Kas ir supervīzija?

Liela daļa mūsdienu cilvēka dzīves saistīta ar darbu. Taču darbs nav atrauts no mūsu pārējās dzīves - iespējas, grūtības, lēmumi, pārmaiņas, ar ko saskaramies darba ikdienā, ietekmē mūsu dzīves kvalitāti. Supervīzija ir rīks, kas var palīdzēt tikt galā ar dažādiem darba dzīves izaicinājumiem. Tas ir konsultatīvs atbalsts jautājumos, kas saistīti ar cilvēka profesionālo darbību.(1) Supervīzija veicina pašrefleksiju un mācīšanos no savas pieredzes, lai uzlabotu darba sniegumu un labizjūtu (wellbeing) darbā. Tā ir vieta, laiks un profesionāls sarunas partneris, ar kura palīdzību saprast – kā man patiešām šobrīd veicas profesionālajā dzīvē?

Supervīzijai ir vairāki virzieni, kas atkarīgi no nozares un arī valsts, kurā tradīcija veidojusies. Tradicionāli tā ir neatņemama psihologu un psihoterapijas speciālistu izglītības un prakses sastāvdaļa. Minētajās profesijās supervīziju veic pieredzējis profesionālis jaunākam tās pašas jomas kolēģim. Attiecību pamatā ir izglītošana, attīstība, kā arī uzraudzība.(2) Tāpat supervīzija ir obligāta sociālajiem darbiniekiem. Tieši sociālais darbs ir nozare, no kuras cēlusies supervizora profesija.(3) 

Taču šajā rakstā tuvāk aplūkots horizontālās supervīzijas virziens, kurā supervizors ir nevis pieredzējušāks kolēģis, bet neatkarīgs, ārējs speciālists. Šajā gadījumā supervizoram nav jābūt ekspertam jomā, kurā viņš veic supervīziju. Latvijā ir izplatīts arī šis supervīzijas veids un vairākās profesijās supervīzija tiek uzskatīta par labo praksi, kaut arī nav obligāta.(4) Sevišķi svarīgu lomu supervīzija pilda palīdzošo un konsultējošo profesiju pārstāvju darbā - piemēram, medicīnas nozares pārstāvjiem.

Pilno rakstu lasi abonējot šeit vai nopērkot žurnāla trešo numuru.

3 kļūdas, ko pieļauj cilvēki ar trauksmi

3 kļūdas, ko pieļauj cilvēki ar trauksmi

Autisms pieaugušajiem

Autisms pieaugušajiem

0