Kāpēc tik grūti darīt ko jaunu
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Vai gribētos kaut ko dzīvē mainīt, bet nezkāpēc nevari saņemties? Ja tas būs labāk, tad kāpēc ir bail? Tad jau varbūt nemaz nebūs labi? Pazīstamas domas?
Bailes no riska un pašvērtējums
Mēs bieži tiecamies saglabāt līdzsvaru un turamies pie pazīstamā, jo svešais var šķist draudīgs. Emocionāli tam ir skaidrs pamatojums: bailes mūs sargā un virza uz drošību, vēlēties izvairīties no ekstrēma riska parasti ir tīri normāli un veselīgi. Tomēr reizēm tas nozīmē, ka nesperam pat mazus un drošus soļus, paliekam uz vietas, lai gan patiesībā gribētu iet ārpus ierastā.
Pat labas lietas paredz izmaiņas un tas var radīt nedrošību. Jauna matu krāsa, profesija, dzīvesvieta - lielākos un mazākos lēmumos varam sevi ierobežot, ja baidāmies ‘’ko citi padomās?’’ vai ‘’man nesanāks’’. Bailes mūs sargājot piemeklē dažādus argumentus, kur situācijas atrisināšanas scenārijus redzam kā katastrofu, kļūdu, varbūt iztēlojamies apkārtējo cilvēku reakcijas kā iznīcinošanas, nepanesamas.
Bailes no riska it kā pārņem to, kā redzam sevi, un nereti ir veids, kā manifestējas mūsu zemais pašvērtējums, šaubas par savām spējām un vērtību. Tad drošākā taktika var likties vienkārši nedarīt neko ārpus ierastā - neuzsākt jaunus izaicinājumus, nepievērst sev uzmanību, samierināties ar esošo.