Bipolāri afektīvi traucējumi (BAT)
Šis ir ieskats žurnāla “TIEK“ rakstā.
Bipolāri afektīvi traucējumi (agrāk zināmi kā maniakāli depresīvi traucējumi un maniakālā depresija) ir psihiska saslimšana, kas raksturojas ar izteiktām izmaiņām un svārstībām personas psihoemocionālajā stāvoklī, uzvedībā, aktivitātes līmenī, kā arī kognitīvajā sfērā. Šo izmaiņu dēļ cilvēkam var būt apgrūtināta spēja tikt galā ar ikdienas pienākumiem un atbildībām.
BAT izcelsme (etioloģija) tiek apskatīta multifaktoriāli, tomēr vadošā loma ir tieši ģenētiskajiem (iedzimtiem) faktoriem. Paaugstināts risks traucējuma attīstībai pastāv, ja kāds no pirmās pakāpes radiniekiem slimo ar BAT.
Visbiežāk cilvēki ar BAT saslimst agrīnā pieaugušā vecumā (retāk pusaudžu vecumā), kas negatīvi ietekmē personas kopējo dzīves kvalitāti (pazemina vispārējo funkcionēšanas līmeni). Tas ir vecumposms, kad cilvēkam jātiek galā ar dažādiem dzīves izaicinājumiem un atbildībām, piemēram, atdalīšanās no ģimenes, neatkarības iegūšana, attiecību dibināšana, karjeras izvēle, izglītības vai aroda iegūšana, darba attiecību uzsākšana u.c. Ja šajā periodā sāk attīstīties BAT simptomi, tad šo jomu produktivitāte var tikt apgrūtināta.
Slimības sākumā posmā bieži vien valda neskaidrība, neziņa, apjukums un zaudēta kontrole. Nepieciešams laiks līdz tiek veicināta izpratne par simptomiem, ārstēšanu, kontroli, prognozi un rekomendācijām. Cilvēkiem ar BAT raksturīgas arī citas komorbīdas psihiskās saslimšanas. Visbiežāk tie ir trauksmes traucējumi, personības traucējumi, alkohola un citu atkarību izraisošu vielu pārmērīga lietošana.
Klasisku BAT slimības ainu varētu raksturot ar sinusoidālu viļņu grafiku. Raksturīgas garastāvokļa svārstības, kur eitīmijas (normāla garastāvokļa) periodi mainās uz pacilāta garastāvokļa periodu (mānija un/vai hipomānija) un depresīvām un/vai subdepresīvām epizodēm.