Tiek

View Original

Otrais žurnāla ''TIEK'' numurs

Pieejami jaunākie tiešsaistes žurnāla TIEK raksti. Otrajā numurā lasi:

Narcistiski vecāki. Vecāki, kas pazemo, manipulē, tēlo upuri, konstanti salīdzina ar citiem bērniem. Uzzināsi, kas ir narcisisms, kā tas atšķiras no pašvērtējuma, kā atpazīt, ka esi uzaudzis ģimenē ar narcistiskiem vecākiem. Kā tas tevi ietekmējis? Kā veidot attiecības ar saviem vecākiem pieaugušā vecumā?

Sievietes orgasma stikla griesti: vai problēma sasniegt orgasmu ir tikai fizioloģiska? Dati rāda, ka heteroseksuālas sievietes orgasmu seksa laikā piedzīvo visretāk. Daudzas sievietes joprojām izliekas, ka patika, lai vīrietis justos labi. Vai sievietēm tiešām vienkārši nav lemts sasniegt vairāk orgasmu?. Varbūt pie vainas neprecīza informācija par to, kas ir klitors, kādi orgasmi - klitorāls, vagināls - sievietei var būt, bailes runāt par seksu ģimenē un pēc tam partnerattiecībās un citi sociokulturāli aspekti. Lasi sociālantropoloģes, seksa izglītības eskpertes Alises Skrastiņas rakstā.

Kur iztēlojamies vardarbību, un kā šī iztēle ietekmē mūsu uzvedību? Latvijā veikts pētījums par to, ka iztēlojamies vardarbību kā notiekošu tumsā, “nolaistās vietās“ un alkohola reibumā, kas ietekmē to, kā uzvedamies un, kā vērtējam vardarbības epizodes. Taču vardarbība notiek arī gaismā un labiekārtotā vidē. Un, vai alkohols tiešām attaisno vardarbību? Lasi antropologa Kristiana Zalāna rakstā.

Ēšanas traucējumi vīriešiem. Ēšanas traucējumi var būt visiem cilvēkiem, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, seksualitātes. Uzzini, kā ēšanas traucējumi izpaužas vīriešiem. Kā vīriešu ķermeņa ideāls kaitē? Kāds Tinderim ar to sakars? Lasi psiholoģes Zanes Gulbes rakstā.

Problemātiska alkohola lietošana nav tikai alkoholisms. Kur ir robeža starp alkoholu kā pieņemamu, šķietami nekaitīgu dzīves un svētku sastāvdaļu un alkoholu kā veselību apdraudošu problēmu? Vai šī robeža ir skaidri saredzama? Padomi, kā atpazīt, ka alkohola lietošana kaitē, varētu būt problemātiska. Kādas ir iespējas alkohola atkarības ārstēšanai Latvijā? Lasi psiholoģes Martas Mihelsones rakstā.

LGBT+ sēras: kas tur grūts, iznākt no skapja? Ko emocionāli nozīmē iznākt no skapja? Sēras var piedzīvot, kad zaudēts tiek sapnis par nākotni, svarīgas attiecības, esošie dzīves apstākļi, kāds personīgās identitātes aspekts vai statuss sabiedrībā. Un viss iepriekš minētais tiek likts uz spēles brīdī, kad kāds izlemj būt atklāts par savu seksuālo orientāciju vai dzimumidentitāti. Ar tām pašām sēru stadijām, ko piedzīvo LGBT+ kopienas pārstāvis, sastopas arī viņa tuvinieki. Par to lasi psiholoģes Kristas Lembergas rakstā.

Ekrānos pavadītais laiks mūs nepadara depresīvus. Vai ekrāni ir kaitējoši? Jauna meta analīze izaicina pieņēmumu, ka ekrānos pavadītais laiks pats par sevi ir rādītājs vai ietekmē mentālo veselību.

Vēstule par manu (ne)normālo ģimeni. Patiess pieredzes stāsts par dzīvi ar brāli ar garīgo atpalicību, kā arī vēstule sev bērnībā vai tagad, sakot vārdus, kurus vajag un, iespējams, neviens cits nepateiks. Ko nozīmē īpašas vajadzības ģimenē? Kā jūtas citi bērni? Autore izvēlējās palikt anonīma.

Konflikti attiecībās. Iemesli, ieteikumi. Uzzināsi, kā strīdēties retāk, kā atrisināt strīdus, par ko padomāt savās attiecībās, lai saprastu strīdu iemeslus.

Piesaiste - kas tā ir, vai to var mainīt. Piesaiste ir noderīgs filtrs, lai saprastu vairāk par sevi, par to, kāpēc šobrīd attiecībās jūties satraukts, nesaprasts, nedrošs. Mūsu attiecību pieredze ir būtiska mūsu pašreizējā uzvedībā.

Rīks - iekšējais kritiķis. Praktisks rīks un apraksts par to, kā strādāt ar savu iekšējo kritiķi. Iekšējā kritiķa darbs var palīdzēt uzlabot pašvērtējumu un justies labāk. Iemācies pamanīt savas domas, rūpēties par sevi. Ja tu strādā ar cilvēkiem (piemēram, palīdzošajā profesijā) šis rīks var būt noderīgs darbā.

Uzticami autori, starpdisciplinārs skatījums, noderīgas zināšanas darbam ar cilvēkiem un atspēkoti dažādi mīti par mentālo veselību.

Žurnāls ir tikai digitāls, to var: 1) Abonēt un tā iegūt piekļuvi visiem žurnāla TIEK rakstiem uz gadu. Jauni raksti iznāk ik pēc 2 mēnešiem. Tas ir kā iegādāties piekļuvi mentālās veselības rakstu bibliotēkai latviešu valodā. 2) Iegādāties vienu eksemplāru kā pdf failu sadaļā "Veikals" par 9eur