"Kāpēc tu neej prom!"
Kā cilvēki nonāk vardarbīgās attiecībās un nespēj no tām aiziet.
Vardarbības aplis
Vardarbība ir cikliska, uzbrukumi nenotiek 24/7 un mierīgie brīži var būt pavisam ticami, tā viešot viltus cerības. Nereti upuris domā, ka, pietiekami pielāgojoties varmākas vajadzībām, varmāka vairs nedarīs pāri. Tie ir maldi.
SPRIEDZES PIEAUGŠANA
var ilgt vairākus mēnešus. Varmāka izrāda neapmierinātību, iespējams, noniecina, draud. Upuris cenšas rūpēties un varmāku nomierināt, pielāgoties, neradīt situācijas, kas var varmāku sadusmot.
EKSPLOZIJA
notiek uzbrukums.
Īsākā no vardarbības fāzēm.
PIELABINĀŠANĀS
pēc uzbrukuma varmāka jūtas slikti par izdarīto, cenšas nolīdzināt, atvainojas, atzīstas mīlestībā, pasniedz dāvanas, sola laboties. Patīkams posms, kurā abi jūtas tuvi. Līdz sāk augt spriedze.
Kā var nepamanīt?
Vardarbība attiecībās neparādās uzreiz.
Parasti sākumā netiek darīts pāri, ir jauki un interesanti, pat lieliski. Varmākas var būt šarmanti cilvēki, kas intensīvi izrāda uzmanību, apbur, rada sajūtu, ka ar citiem TĀ nekad nejustos. Tās ir sākotnējās lamatas.
Vardarbība parādās pakāpeniski. Parasti tas notiek caur kontroli, kritizēšanu, vainošanu.
Kā var neiet prom?
Kad vardarbības aplis ir iegriezies no tā izkļūt ir grūti, jo īsts ir arī viss labais, kas reiz noticis šajās attiecībās. Tas rada viltus cerību, ka pie tā atkal var atgriezties, ja vien es otru spēšu salabot, nomierināt, mainīt. Pielabināšanās fāze sniedz šo viltus cerību atkal un atkal.
Varmākas manipulācijas spēlē nozīmīgu lomu. Nereti liekot domāt, ka uzbrukumi notiek, piemēram, tad, kad upuris nav gana labi uzvedies utt. Upuris var just atbildību, vainas izjūtu par situāciju.
Pat, ja grib aiziet, var būt bail no sekām, no tā, ka nav, kur iet, nav atbalsta, ir bail par savu vai tuvinieku dzīvību, karjeru, labklājību.
Palīdzība
Palīdzību var meklēt gan tad, ja piedzīvo vardarbību tagad, gan tad, ja piedzīvoji to iepriekš. Tas nav atkarīgs no tā, vai ir sākts kāds administratīvs process. Pakalpojumus var saņemt savā sociālajā dienestā (piemēram, tā var saņemt apmaksātas psihologa konsultācijas) vai krīzes centrā.
Cietušo atbalsta tālrunis ir 116006
Centrs Marta 67378539
Diennakts emocionālā atbalsta tālrunis 116123
Policija 110
Ja tu esi vardarbīgās attiecībās, glābies.
Neviena silta atmiņa vai nākotnes cerība nav tavu ciešanu vērta.