Tiek

View Original

3 pazīmes, ka ir laiks psihoterapijai augsti funkcionējošiem cilvēkiem

Vieglāk saprast, ka jāiet uz terapiju ir tad, kad mūsu pieredze atbilst kādam mentālās saslimšanas simptomu sarakstam. Tas gan arī parasti nozīmē, ka jau ilgstoši dzīvojam ciešanās. Iespējams, tu kopumā labi funkcionē, viss it kā normāli, būtu muļķīgi sūdzēties, bet...

Psihoterapija var būt ļoti noderīga, lai atšķetinātu arī šķietami nelielas grūtības un gūtu atbalstu. Tu to esi pelnījis.

1.Mana identitāte ir cieši savijusies ar citiem

Nevaru domāt par sevi ārpus attiecībām, ārpus praktiskām lomām.

Piemēram, esmu vadītājs darbā, vecāks un laba sieva/vīrs, bet nav telpas manam "es".

Kas tu esi vienatnē?

Kas ir lietas, ko tu dari tikai sev?

Audzē tomātus, ej pastaigās, ķimerējies ap moci, lasi grāmatas, adi, kolekcionē, spēlē videospēles utt. Jebko, kas rada prieku, azartu, interesi tev.

2.Izteikta nevēlēšanās domāt un runāt par kādām dzīves jomām

Piemēram, par attiecībām, karjeru, nākotni, novecošanu, bērnību, vecākiem.

Ko tu jūti, kad citi stāsta par savu atbalstošo tēti? Kaislīgi runā par karjeras plāniem? Ka jūtas patiesi droši savās attiecībās?

Ilgstoši sev neļaut par ko svarīgu domāt patiesībā ir ārkārtīgi nogurdinoši.

Neatpazītās emocijas nezūd, bet pārvēršas par galvassāpēm, miega grūtībām, konfliktiem, alkohola lietošanu u.c.

3. Sajūta, ka visu laiku uzturu rūpīgu fasādi

Grūtības emocionāli atklāties pat tuvākajiem. Bailes, ja tuvošos, ja atzīšu savas šaubas vai iestāšos par sevi, mani redzēs kā nastu, atraidīs, varbūt pārmērīgi žēlos, negribēs satikt.

Kas notiks, ja citi uzzinās, kāds es esmu? Cik skumji man dažreiz ir? Vai ir sajūta, ka viņi sabruks no manām emocijām? Ka nevarēs izturēt visu to, ko īstenībā jūtu, bet nerādu?

Slepenā ceturtā pazīme: tuvinieki par tevi raizējas un gribētu, lai tu aizej. Cilvēki, kuri tevi labi pazīst, dažkārt ātrāk pamana, ka nu jau kādu laiku esi nomākts, ne savā ādā, vairāk satraucies, izvairies no kādām tēmām, cilvēkiem.

Tevi neviens nevar aizsūtīt uz terapiju, jo, lai tā strādātu, tev aktīvi jāpiedalās, jābūt motivētam. Taču, ja nevari saprast, vai iet, pajautā uzticamiem līdzcilvēkiem.