Kāpēc man patīk klausīties vienu mūziku atkal un atkal?
Tas ir droši. Mūsu smadzenes pēc savas dabas meklē paternus, atpazīstamas pazīmes, kas ļauj prognozēt, kas notiks tālāk.
Tas ir kā ar tām tīņu gadu dziesmām, kuras gadiem nav dzirdētas, bet sniedz mums patīkamu izjūtu vilni tās izdzirdot pat tad, ja tāda veida mūziku vairs neklausāmies. Mēs to pazīstam.
Klausoties mūziku atkal un atkal, mēs to iepazīstam un veicinām savu kapacitāti izbaudīt. Baudīt gan iepriekšminēto paredzamību, gan arī novitāti. Rotaļīgumu, vārdu, ritmu, melodiju spēles, labas rīmes un citas nianses, kuras varam pamanīt tad, kad mūziku iepazīstam.
Novitātes aspekts ir klātesošs arī tad, kad mīļš mākslinieks koncertā pēkšņi nomaina dažas rindas vai melodiju un klausītāji ir sajūsmā.
Tas ir rotaļīgums drošā ietvarā. Baudīšanas pamatā ir tas, ka it kā transportējamies. Tiekam nogādāti stāsta pasaulē, varam tajā nozust, pilnīgi iegrimt.
Tas ir svarīgs un parasti veselīgs psihes mehānisms, kas ļauj pilnasinīgi baudīt mūziku, grāmatas, filmas un citas pieredzes.
TL;DR Ir normāli klausīties mūziku on repeat.
Avoti:
Valorie N. Salimpoor et al., Interactions Between the Nucleus Accumbens and Auditory Cortices Predict Music Reward Value.Science340,216-219(2013).DOI:10.1126/science.1231059
Transportation Theory Melanie C. Green